1. Doğru otobüs ve trenleri kullanın

Asya turu, Ahmet Çetinkaya
Train in nature

Eğer bulabilirseniz her zaman gece treni veya otobüslerini tercih edin. Güneydoğu Asya’da uzun yol sudan ucuzken ağ ulaşımıysa bir o kadar pahalı. Yerel halkın bir çoğu, biletlerin daha ucuz ve seyahatin nispeten gündüzden daha konforlu olduğu gece seyahatini tercih ediyor. Bir çok otobüs ve trenin uyku tulumu ya da yatar pozisyon alan koltukları ve iyi havalandırma sistemi bulunuyor. Yolculuk yapacak bazı kişiler güvenlik nedeniyle gece seyahatini tercih etmiyorlar ama aynı risk gündüz seyahati için de geçerli. Bu yüzden gözünüz bavulunuzda olsun ve çevresinde olan bitene dikkat edin. Gece yolculuğu size bir gecelik konaklama masrafından kurtarırken, gündüz gözüyle o tapınak senin bu tapınak benim gezip güneşin tadını çıkaracağınız değerli vaktinizden de tasarruf etmiş olursunuz.

2. Yataklı vagon yerine yumuşak koltuğu tercih edin

Young Man Sleeping In Train

Gece yolculuğu yapmaya ikna olduysanız, yumuşak koltuklar en ekonomik seçimi sunuyor. Her kabinde iki katlı ikişerden 4 yatak bulunan yataklı vagon gece seyahati için daha makul görünebilir ama bu yataklar tahta kuruları tarafından delik deşik edilmiş halde oluyor. Koltuklu bölümün bir first class seviyesi sunduğunu sanmayın ama biraz daha rahat nefes almak ve arkaya doğru yatmak dışında en ucuz temel konforu sunuyor. Vietnam’daki pas tutmuş eski trenler şu sıralar çoğu Kore malı daha modern trenlerle yenileniyor. Yumuşak koltuklarda, yataklı vagonla aynı özelliklere sahip yumuşak koltuklarda ek olarak havalandırma ve troley servisi de var. Aman kulak tıkaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın, ihtiyacınız olacak.

3. Sokak yiyecekleri yiyin

FOOD MARKET

Bir çok seyahatsever zehirlenme ya da mide bozulması endişesiyle sokak yiyeceklerinden uak durur. Gerçek şu ki Güneydoğu Asya’da bulunabilecek en taze ve en ucuz yiyecek seçenekleri sokak satıcılarında bulunur. Ucuz seyahat etmek için yemek bütçesinden tasarruf edebilirsiniz. Batı’nın yemek fiyatlarıyla kıyaslandığında tavuklu erişteden susamlı çöreğe çok çok ucuza lezzetli yiyecekleri sokak satıcılarının caddelerin kenarına kurdukları yiyecek tezgahlarından tadabilirsiniz. Sokak satıcıları kullandıkları malzemeleri her sabah yerel halden taze olarak satın alır. Gerçek fiyatından alıp kazık yememek için popüler bir tezgahı tespit edin ve yerel halkın yaptığı gibi davrarak lezzetli yemekleri götürün.

4. Bia Hoi için

mug of beer

Dar bir bütçeniz varsa yerel içkilerden tercih etmeniz faydalı olur. Her gün akşam 5 sıralarında Vietnam kafeleri kırmızı plastikten masa sandalyelerini dar kaldırımlara çıkarırlar. Bu tek bir şey anlamına gelir, Bia Hoi zamanı! 30 Kuruş’a yaklaşık yarım litre Bia Hoi ve 1,5 Lira’ya kızarmış ıspanak gibi Asya mutfağına ait atıştırmalıklar ve sığır etinden köftelerin olduğu bir tabak yiyecek bulabilirsiniz. Bu günlük rutin, her ülkede o ülkenin veya şehrin kendi yerel Bia Hoi’si ile hemen hemen tüm Güneydoğu Asya’da yagın olarak yaşanıyor. Ne duruyorsunuz, bu komik fiyatlarla ucuza seyahat ederken lezzetli ev yemeklerinin tadına bakın ve birkaç da yerel insan tanımaya çalışın.

5. Sıkı pazarlık edin

Floating Market

Pazarlık etmek istiyorsanız çekimser davranmayın. Pazar yerlerinde satın alacağınız şey ne olursa olsun en uygun fiyata alabilmek için sıkı pazarlıkçı olmanız gerekir. Çaydan kahveye, çakma tasarım eşyalardan giysilere herşey için pazarlık etmelisiniz. Pazarcılar en azından indirim istemenizi beklerler bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin, AVM’ler açılmadan önce nasıl sıkı pazarlıkçı bir milletten geldiğinizi hatırlayarak başlayın pazarlığa… Böylece ucuza seyahat edebilir ve pazarlıkla kurtardığınız birkaç bozukluğu Bia Hoi için fonunuza aktarabilirsiniz.

6. Taksiye binmeden önce fiyatta anlaşın

Tuk-tuk in motion blur, Bangkok, Thailand

“Alıntı

https://www.skyscanner.com.tr/haberler/gueney-dogu-asya-yi-minimum-buetceyle-gezmek-icin-8-ipucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir